فهرست بستن

متریال پیچ و مهره و خواص آنها

متریال پیچ و مهره ها در طیف گسترده ای از مواد از فولاد معمولی گرفته تا تیتانیوم، پلاستیک و سایر مواد عجیب و غریب تولید می شوند. بسیاری از مواد برای توصیف مخلوط‌های آلیاژی خاص، فرآیندهای سخت‌شدن و غیره به درجه‌های مختلف تفکیک می‌شوند. علاوه بر این، برخی از مواد با انواع پوشش‌ها یا آبکاری‌ها برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی یا تغییر ظاهر بست در دسترس هستند.

به دلیل تفاوت بین مواد در استحکام، شکنندگی، مقاومت در برابر خوردگی، خواص خوردگی گالوانیکی و البته هزینه، مواد بست می تواند هنگام انتخاب پیچ و مهره مهم هست.

هنگام تعویض پیچ و مهره، به طور کلی بهتر است با چیزی که جایگزین می کنید مطابقت داشته باشید. تعویض پیچ با پیچ قوی تر همیشه ایمن نیست. پیچ‌های سخت‌تر معمولاً شکننده‌تر هستند و ممکن است در کاربردهای خاص شکست بخورند. همچنین برخی تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که پیچ ها قبل از آسیب دیدن اقلام گران تر یا حیاتی از بین می روند. در برخی از محیط‌ها، مانند آب نمک، در صورت تغییر مواد بست، باید خوردگی گالوانیکی نیز در نظر گرفته شود.

متریال پیچ و مهره استنلس استیل

فولاد ضد زنگ آلیاژی از فولاد کم کربن و کروم برای ویژگی های خوردگی افزایش یافته است. فولاد ضد زنگ نسبت به قیمت بسیار مقاوم در برابر خوردگی است. از آنجایی که خاصیت ضد خوردگی ذاتی فلز است، در صورت خراشیدن در هنگام نصب یا استفاده، این مقاومت را از دست نخواهد داد.

این یک تصور غلط رایج است که فولاد ضد زنگ قوی تر از فولاد معمولی است. در واقع، به دلیل محتوای کم کربن، بسیاری از آلیاژهای فولاد ضد زنگ نمی توانند از طریق عملیات حرارتی سخت شوند. بنابراین، در مقایسه با فولاد معمولی، آلیاژهای ضد زنگ مورد استفاده در پیچ و مهره ها کمی قوی تر از فولادهای سخت نشده (درجه 2) هستند اما به طور قابل توجهی ضعیف تر از اتصال دهنده های فولادی سخت شده هستند. اگر دقت زیادی صورت نگیرد، بست‌های ضدزنگ در حین نصب مستعد گیرکردن هستند، پدیده‌ای که به نام گالینگ شناخته می‌شود.

بیشتر بست های فولادی ضد زنگ نسبت به بست های فولادی معمولی دارای خاصیت مغناطیسی کمتری هستند، اگرچه برخی از گریدها کمی مغناطیسی هستند.

متریال پیچ و مهره و خواص آنها

استنلس استیل8-18

18-8 به هر فولاد ضد زنگ حاوی تقریباً 18٪ کروم و 8٪ نیکل اشاره دارد. این رایج ترین نام گذاری ضد زنگ برای سخت افزار است. برای اطلاعات در مورد خواص مواد فولاد زنگ نزن 18-8، نمودار شناسایی درجه مواد و مشخصات ما را ببینید.

استنلس استیل 316

درجه بسیار مقاوم در برابر خوردگی از فولاد ضد زنگ. ایده آل در محیط های آب نمک و کلر. گرانتر از 18-8.

استنلس استیل 410

یک آلیاژ ضد زنگ که سخت تر از فولاد ضد زنگ 18-8 است، اما در برابر خوردگی مقاوم نیست.

متریال پیچ و مهره فولاد

فولاد رایج ترین ماده اتصال دهنده است. اتصال دهنده های فولادی به صورت ساده و همچنین با سطوح مختلف مانند روکش روی، گالوانیزه و آبکاری کروم در دسترس هستند.

اتصال دهنده های فولادی معمولاً در 4 درجه موجود هستند: درجه 2، درجه 5، درجه 8 و فولاد آلیاژی. بسیاری از گریدهای دیگر نیز وجود دارند اما به مراتب کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. درجه 2، 5، و 8 معمولاً با پوشش روی کمی آبی یا زرد آبکاری می شوند یا برای مقاومت در برابر خوردگی گالوانیزه می شوند.

متریال پیچ و مهره و خواص آنها

تعیین درجه سختی و مشخصات متریال پیچ و مهره

پیچ ها معمولاً روی سر مشخص می شوند تا نشان دهند که پیچ و مهره چه درجه ای هستند. برای فهرستی از رایج‌ترین علامت‌گذاری‌های درجه، نمودار شناسایی درجه مواد و ویژگی‌های ما را ببینید. توجه داشته باشید که علاوه بر علامت گذاری، بسیاری از پیچ ها دارای نشان سازنده نیز هستند.

گرید 2

درجه 2 فولاد درجه سخت افزار استاندارد است. این رایج ترین گرید بست فولادی است و کم هزینه ترین است. به جز علامت احتمالی سازنده، پیچ های درجه 2 بدون علامت سر هستند.

گرید 5 / گرید F

پیچ های درجه 5 برای افزایش استحکام سخت می شوند و رایج ترین پیچ های موجود در کاربردهای خودرو هستند. پیچ های درجه 5 دارای 3 خط شعاعی با فاصله مساوی روی سر هستند.

درجه F تقریباً معادل درجه 5 است. مهره های درجه F با پیچ و مهره های درجه 5 استفاده می شوند.

گرید 8 / گرید G

پیچ های درجه 8 بیشتر از پیچ های درجه 5 سخت شده اند. بنابراین آنها قوی تر هستند و در برنامه های کاربردی مانند سیستم تعلیق خودرو استفاده می شوند. پیچ های درجه 8 دارای 6 خط شعاعی با فاصله مساوی روی سر هستند.

درجه G تقریباً معادل درجه 8 است. مهره های درجه G با پیچ و مهره های درجه 8 استفاده می شوند.

متریال پیچ و مهره فولادی آلیاژی

پیچ و مهره های فولادی آلیاژی از آلیاژ فولادی با استحکام بالا ساخته می شوند و بیشتر تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند. پیچ و مهره های فولادی آلیاژی معمولاً آبکاری نمی شوند و در نتیجه یک روکش سیاه مات ایجاد می شود. پیچ و مهره های فولادی آلیاژی بسیار قوی اما بسیار شکننده هستند.

متریال پیچ و مهره و خواص آنها

متریال پیچ و مهره بریزسیلیکونی

برنز سیلیکونی که اغلب به آن برنز گفته می شود، آلیاژی است که بیشتر از مس و قلع با مقدار کمی سیلیکون ساخته می شود. برنز عمدتاً در محیط های دریایی استفاده می شود. در ساخت و ساز قایق های چوبی و بستن مجدد آن به دلیل مقاومت در برابر خوردگی برتر نسبت به ضد زنگ و به دلیل استحکام بالاتر برنجی ترجیح داده می شود. برنز از نظر رنگ شبیه مس است و همچنین گاهی اوقات در نجاری ظریف دیده می شود که برای ظاهر آن از آن استفاده می شود. عیب اصلی برنز هزینه بالای آن است.

متریال پیچ و مهره برنجی

برنج آلیاژی از مس و روی است. برنج بسیار مقاوم در برابر خوردگی و رسانای الکتریکی است. اما استفاده از آن به عنوان بست به دلیل نرمی نسبی آن تا حدودی محدود است. در درجه اول برای ظاهر آن استفاده می شود.

متریال پیچ و مهره آلومینیوم

آلومینیوم فلزی سبک، نرم و مقاوم در برابر خوردگی است. مانند فولاد ضد زنگ، مقاومت در برابر خوردگی آلومینیوم ذاتی مواد است. بنابراین، خط و خش بر مقاومت در برابر خوردگی تأثیر نمی گذارد.

اتصال دهنده ها از انواع آلیاژهای آلومینیوم ساخته می شوند و عناصری مانند منگنز، سیلیکون، آهن، منیزیم، روی، مس و سیلیکون برای افزایش استحکام و نقطه ذوب اضافه می شوند.

پرچ ها اغلب از آلیاژهای آلومینیوم در سری 5000 ساخته می شوند که از منیزیم به عنوان عنصر آلیاژی اولیه استفاده می کنند.

متریال پیچ و مهره و خواص آنها

روکش پیچ و مهره ها

روکش داکرومات

بسیاری از اتصال دهنده های فولادی برای مقاومت در برابر خوردگی بهتر با روی آبکاری می شوند. بست هایی که روکش روی شده اند ظاهری براق، نقره ای یا طلایی دارند که به ترتیب روی شفاف یا زرد نامیده می شود. آنها نسبتاً در برابر خوردگی مقاوم هستند اما اگر پوشش از بین برود یا در معرض محیط های دریایی قرار بگیرند زنگ می زنند.

گالوانیزه گرم

گالوانیزه یکی دیگر از پوشش هایی است که شامل اعمال یک لایه روی است. گالوانیزه گرم ضخیم ترین پوشش ممکن را روی فلز قرار می دهد و در نتیجه مقاومت در برابر خوردگی بالاتری دارد. به دلیل ضخامت پوشش، پیچ های گالوانیزه گرم با سایر مهره ها سازگاری ندارند. مهره های گالوانیزه کمی بزرگتر از مهره های دیگر برای قرار دادن این پوشش ضربه می خورند.

اتصال دهنده های گالوانیزه گرم اغلب در فضای باز به ویژه در محیط های ساحلی استفاده می شوند.

کروم

بست ها برای ظاهر کروم اندود شده و جلا داده شده اند. آبکاری کروم مقاومت در برابر خوردگی مشابهی با روکش روی دارد. اشکال اصلی کروم جلا قیمت بالای آن است. در صورت نیاز به مقاومت بیشتر در برابر خوردگی، فولاد ضد زنگ ممکن است روکش کروم شود و در صورت نفوذ کروم از خوردگی جلوگیری می کند.

تماس با ما

تلفن
09365229083
Posted in پیچ و مهره

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *