فهرست بستن

پیچ و مهره چیست و انواع آن؟

پیچ و مهره یک اتصال دهنده مکانیکی با بدنه رزوه ای است. پیچ ها به دو صورت خودکار و استوانه ای تقسیم می شوند پیچ های خودکار معمولا خودشون جای بسته شدن ندارند و نوک آنها به به عنوان مته عمل کرده ولی پیچ های استوانه معمولا با مهره بسته شده ولی از قبل محل بسته شدن آماده با مهره آماده دارند و برای صفت کردن دو جسم به هم استفاده می توان کرد

پیچ از طریق قطعاتی که همگی دارای سوراخ‌های بدون محافظ هستند وارد می‌شود و سپس یک مهره روی پیچ بسته می‌شود تا نیروی گیره ایجاد کند و از حرکت محوری جلوگیری کند. یک پیچ خودکار اولین بار بسته می شود و سواخی برای بستن ندارد، پیچ ها بر اساس استحکام آنها طبقه بندی می شوند.

این درجه اغلب گل پیچ  و مهره می شود. نقاط اعشاری نیستند بلکه به عنوان مخرج عمل می کنند. عدد اول استحکام کششی نهایی (UTS) در MPA تقسیم بر 100 است و عدد دوم نسبت استحکام تسلیم به UTS است. کلاس های رایج 5.8، 8.8 و 10.9 هستند. به عنوان مثال، پیچ درجه 8.8 دارای یک UTS است که در آن از کار می افتد، 800 MPa است و 80٪ (640 MPa) از این مقدار را دریافت می کند.

پیچ نوعی اتصال دهنده است که برای اتصال دو قسمت به یکدیگر استفاده می شود. پیچ ها به صورت غیر دائمی به قطعه متصل می شوند، یعنی با استفاده از ابزار مناسب می توان قطعات را از یکدیگر جدا کرد. همچنین از مهره‌ها روی پیچ استفاده می‌شود تا فرآیند بست موثرتر باشد.

پیچ و مهره

قسمت های تشکیل دهنده یک پیچ:

1- گل پیچ

سر بالاترین قسمت یک پیچ است. این به عنوان سطحی برای گرفتن ابزار عمل می کند. برای سفت کردن یا شل کردن پیچ، ابزاری با مته مناسب باید سر را نگه دارد. بیشتر پیچ‌ها دارای آچار سر هستند.

به عبارت دیگر یک آچار آچاری باید در اطراف سر پیچ قرار گیرد. با این حال، برخی از پیچ ها از سرهای پیچ گوشتی خور استفاده می کنند که در آن بیت در مرکز سر قرار می گیرد. چه آچاری باشد و چه پیچ گوشتی خور، همه سر پیچ ها سطحی را فراهم می کنند که بتوان پیچ را با ابزار سفت یا شل کرد.

2- مقطع صاف (صافی پیچ)

یک صافی در زیر گل پیچ وجود دارد. ساقه قسمت صاف یک پیچ است که فاقد رزوه است. برای جلوگیری از حرکات شعاعی قطعه کار موجود طراحی شده است. بدون ساق، پیچ احتمال شل شدن آن بیشتر است. برخی از قطعات کار ارتعاش ایجاد می کنند، در حالی که برخی دیگر در معرض ارتعاشات در محیط اطراف خود هستند.

هنگامی که قطعه کار همراه می لرزد، اگر دارای پایه نباشد، پیچ ممکن است شل شود. نداشتن ساق به این معنی است که پیچ به طور کامل از بالا به پایین گسترش می یابد (به استثنای سر). بنابراین، ارتعاش ممکن است پیچ را از قطعه کار موجود به عقب فشار دهد.

3- رزوه

همه پیچ ها دارای رزوه هستند. رزوه ابزاری هست که به پیچ اجازه می دهد تا داخل یا خارج قطعه کار حرکت کند. با این حال، اکثر پیچ و مهره ها دارای رزوه کامل نیستند. رزوه آنها از وسط یا انتهای پیچ شروع می شوند، بعد از گل پیچ به دنبال آن یک پای صاف و یا واشر چسبیده قراردارند و سپس رزوه. بسته به نوع پیچ و مهره ها، ساقه ممکن است سطح بزرگ تری را نسبت به رزوه پوشش دهد. با این حال، تمام پیچ و مهره ها دارای رزوه هستند.

رزوه پیچ و مهره با رزوه داخلی قطعه کار برای اتصال به آنها کار می کند. پیچ ها دارای رزوه خارجی هستند که خارج از پایین ترین قسمت آنها قرار دارد. این اجازه می دهد تا پیچ رزوه خارجی به داخل یا خارج از رزوه داخلی قطعه کار منتقل شود.

پیچ و مهره

انواع پیچ و مهره :

پیچ و مهره ها یکی از همه کاره ترین اتصال دهنده های ساختاری هستند که در طیف گسترده ای از پیکربندی ها برای مطابقت با نیازهای مختلف مواد و مقاومت موجود است. این بست ها عمدتاً از نظر مشخصات رزوه، طول و اندازه سر متفاوت هستند و ترکیبات متفاوتی از این ویژگی ها باعث ایجاد پیچ ​​و مهره هایی با عملکردهای متفاوت می شود.

معمولاً برای نصب نیاز به سوراخ حفر شده و مهره پرکننده یا قسمت های جفت چسبانده شده دارند و بر خلاف پیچ ها معمولاً ضربه زده نمی شوند. اصطلاحی که بین انواع پیچ‌ها تمایز قائل می‌شود اغلب برای پیچ‌های ناسازگار و نادرست استفاده می‌شود، بنابراین بهتر است پیچ خود را بر اساس مشخصات پروژه خود انتخاب کنید نه نام دقیقی که در وب‌سایت تامین‌کننده نشان داده شده است.

 • پیچ اتاقی: پیچ های اتاقی دارای یک سر گنبدی یا غرق شده با قسمت زیرین مربع هستند که از کارکرد پس از نصب جلوگیری می کند. آنها اغلب با چوب و سنگ تراشی استفاده می شوند.
 • پیچ واشر دار: پیچ واشر دار نوع خاصی از پیچ سر شش گوش است که دارای یک واشر یکپارچه است که به عنوان یک جزء واشر برای توزیع یکنواخت بار بار عمل می کند.
 • پیچ متری: پیچ های متری داری تمام سطح رزوه هستند که شبیه استاد بولت ولی با طول بیشتر، این پیچ ها برای ساختمان سازی و دستگاه های تولیدی کاربرد دارند.
 • پیچ سر شش ضلعی / پیچ سر شش گوش: پیچ های سر شش ضلعی که با شکل سر شش ضلعی مشخص می شوند، طیف گسترده ای از پیچ ها هستند که نیاز به نصب با آچار دارند. آنها در طول های مختلف و انواع نخ در دسترس هستند. پیچ سر شش گوش دارای تلرانس محکم است و رایج ترین محدوده پیچ شش گوش است.
 • پیچ های سر مربعی: مانند پیچ ​​های سر شش گوش، پیچ های سر مربعی با شکل سرشان – یعنی مربعی – مشخص می شوند. این طراحی سر، گرفتن ابزار را تسهیل می کند و در عین حال امکان نصب آسان را فراهم می کند.
 • پیچ کلاهک سر خود / پیچ آلن: پیچ کلاهک سر خود دارای سطح بالایی پخ دار با طرف های استوانه ای صاف یا مجعد است. نمونه‌های آلیاژ عملیات حرارتی آهنگری، اتصال دهنده‌های با استحکام بالا هستند که برای سخت‌ترین کاربردهای مکانیکی با مصالح آلیاژی خاص در نظر گرفته شده‌اند.
 • سایر پیچ های سفارشی: انواع پیچ های دیگر که می توانیم به صورت سفارشی بسازیم عبارتند از لنگرها، تسمه به عنوان مثال، چشمی، قلابی، جی بولت، ال بولت، یوبولت، استاد بولت و پیچ و مهره های  دسته تی.

پیچ و مهره

انواع مهره :

مهره ها در اشکال، اندازه ها، مواد و الگوهای نخ های مختلف موجود هستند. اگرچه انتخاب مهره شما تا حدودی با انتخاب پیچ محدود شده است – به خصوص از نظر اندازه و رزوه – شما هنوز هم باید اندازه و جنس سر مهره را انتخاب کنید که به بهترین وجه مناسب برنامه شما باشد.

 • مهره های بلند: مهره بلند یک مهره استوانه ای بلند است که دو رزوه نر را به هم متصل می کند. از این اجزا می توان برای افزایش طول نصب استفاده کرد
 • مهره های واشر دار: مانند پیچ ​​ و مهره های فلنج، مهره های فلنج در اطراف فلنج قرار دارند که به عنوان یک واشر خارجی عمل می کند و امکان توزیع بار بیشتر را فراهم می کند.
 • مهره های شش گوش: مهره های شش گوش به شکل شش گوش هستند. این مهره بسیار متنوع است اما برای نصب به آچار نیاز دارد. انواع مهره های هگز که ما عرضه می کنیم شامل هگز تمام شده، شش گوش نیمه کاره، فلنج شش گوش، هگز مربا، هگز و شش گوش تخته دار می باشد.
 • مهره های قفلی: مهره های قفلی در اندازه های مختلف موجود هستند و برای محکم کردن سایر مهره ها و جلوگیری از شل شدن آنها استفاده می شود. انواع مهره های قفلی شامل مهره های تمام فلزی با ویژگی های قفل بالا یا جانبی، فلنج شش گوش دندانه دار و درج های نایلونی می باشد.
 • مهره کاسه نمد دار: مهره کاسه نمدار دارای یک واشر داخلی برای سفت نگه داشتن هر چه بیشتر پیچ و عدم باز شدن در تکان های زیاد را دارد
 • مهره های مربعی: مهره های مربعی با شکل مربع مشخص می شوند. این اندازه سر سطح بست را افزایش می دهد و اصطکاک بیشتری را تجربه می کند و خطر شل شدن آن را کاهش می دهد.
 • مهره های چرخ: مهره های چرخ طیف وسیعی از مهره ها هستند که در کاربردهای چرخ خودرو استفاده می شوند.
 • انواع مهره اضافی: انواع دیگر مهره که می توانیم به صورت سفارشی بسازیم شامل خاردار، سر بسته، خروشکی، قفل کن و … است.

تماس با ما

تلفن
09365229083
Posted in پیچ و مهره

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *